Czy głowa musi boleć?

Bez kategoriiCzy głowa musi boleć?
medycyna estetyczna bydgoszcz jasiewicz 014 scaled

Czy głowa musi boleć?

Każdy z nas doświadczył bólu głowy w swoim życiu i wiemy jak bardzo uciążliwa potrafi być ta dolegliwość. Ból głowy powoduje, że spada nasz nastrój, że codzienne czynności stają się trudniejsze do wykonania a obowiązki uciążliwsze. U większości z nas te bóle są przemijające oraz łatwe do opanowania przy pomocy ogólnodostępnych leków. Ale co jeśli bóle głowy pojawiają się codziennie lub prawie codziennie ? Co, jeśli są tak silnie, że uniemożliwiają nam prawidłowe funkcjonowanie ? Wtedy być może mamy do czynienia z migreną do opanowania której potrzebujemy czegoś więcej niż typowych środków.  Okazuje się, że może pomóc toksyna botulinowa która jest skuteczna i bezpieczna w stosowaniu. 

Co to jest migrena ?

Migrena przewlekła jest to ból głowy występujący  15 lub więcej dni w miesiącu przez co najmniej 3 miesiące. Specjalista do którego zwrócimy się o pomoc będzie pytał również m.in. o to jak długo trwa napad bólu, czy jest umiejscowiony po jednej stronie, czy ma pulsujący charakter, czy towarzyszą mu nudności lub wymioty. Wszystkie te cechy pozwolą na postawienie rozpoznania oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Migrena dotyczy do 3% populacji i powoduje znaczne osłabienie wydajności w pracy lub szkole oraz obniżenie jakości życia. 

Jakie są sposoby leczenia migreny ?

Osoby zmagające się z migrenowymi bólami głowy poszukują pomocy u wielu specjalistów i zazwyczaj zażywają znaczne ilości leków przeciwbólowych.  Jednak oprócz leczenia napadów bólów głowy niezwykle istotne jest również wdrożenie leczenia zapobiegającego wystąpieniu dolegliwości. Leczenie zapobiegawcze można wdrożyć jeśli ból głowy występuje już nawet dwa dni w miesiącu. W tym celu stosowane są często leki doustne których zażywanie może jednak prowadzić do wystąpienia  wielu działań niepożądanych . Tu przychodzi z pomocą toksyna botulinowa która według Amerykańskiego Towarzystwa Bólu Głowy  jest lekiem o udowodnionej skuteczności w zapobieganiu bólom głowy a do tego nie wywołuje tylu działań niepożądanych co leki doustne.  

Zastosowanie toksyny botulinowej w zapobieganiu migrenie

Zastosowanie toksyny botulinowej w zapobieganiu bólom głowy polega na wstrzyknięciu preparatu w mięśnie głowy i szyi. Toksyna botulinowa jest działającą miejscowo neurotoksyną która po podaży powoduje hamowanie wydzielania acetylocholiny w presynaptycznych zakończeniach cholinergicznych nerwów. Iniekcji dokonuje się w stałych punktach m.in. w mięsień podłużny, mięsień czołowy, mięsień skroniowy , mięsień potyliczny i inne. Zabiegi wykonuje się 2-3 krotnie w odstępach 12-to tygodniowych. 

Jakie są efekty zastosowania toksyny botulinowej w migrenie ?

Celem zastosowania toksyny botulinowej jest zmniejszenie częstości występowania i nasilenia bólów głowy, poprawa jakości życia oraz zmniejszenie ilości przyjmowanych leków przeciwbólowych. W zależności od indywidualnych predyspozycji pierwsze efekty mogą się pojawić po dniach lub tygodniach. Aby osiągnąć pełen efekt zastosowania toksyny botulinowej należy poddać się pełnemu cyklowi zabiegowemu.

Jakie są przeciwskazania do zastosowania toksyny botulinowej w leczeniu migreny ?

 Przeciwskazaniami do podaży toksyny botulinowej są nadwrażliwość na składniki preparatu i zakażenie w miejscu wkłucia. Nie należy jej również stosować u pacjentów z chorobami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia, zespół Lamberta Eatona) oraz z neuropatiami obwodowymi (np. stwardnienie boczne zanikowe) oraz przyjmujących antybiotyki z grupy aminoglikozydów. Preparatu nie badano pod kątem zastosowania u kobiet w ciąży i w trakcie karmienia piersią. 

"Na bóle głowy cierpiałem od wielu lat. Powodowały one u mnie częste absencje w pracy a ilość stosowanych leków stale się zwiększała jednak ich efekt przeciwbólowy był coraz mniejszy. Po kolejnym kilkudniowym napadzie migreny zdecydowałem sie poddać leczeniu przy pomocy toksyny botulinowej. Efekty pojawiły sie po ok. 2 tygodniach i już po pierwszym zabiegu bóle głowy występowały znacznie rzadziej a ilość zażywanych przeze mnie leków przeciwbólowych bardzo się zmniejszyła. Zdecydowanie polecam ten rodzaj terapii, szczególnie osobom takim jak ja – które już straciły nadzieję, że z bólem głowy da się wygrać! "
unnamed
Karol
35 lat