Okolica oka – strefa trudna i wymagająca

okolica oka blog

Okolica oka – strefa trudna i wymagająca

Choć kolor mojej tęczówki bardzo mi się podoba to pewne uwarunkowania, jak tendencje do przepukliny tłuszczowej powieki dolnej, moje pogodne usposobienie (ciągle się uśmiecham 😊) oraz  styl życia – wieloletnia praca na zmiany (w tym dyżury nocne) spowodowały, że skóra wokół moich oczu spędza mi sen z powiek… W obecnych czasach, oczy i ta część twarzy którą pozwala nam odsłonić maseczka, są naszą wizytówką, a zarówno dla kobiet jak i mężczyzn jest to strefa trudna i wymagająca.

Skóra wokół oczu jest  niezwykle cienka – cztery razy cieńsza niż w pozostałych partiach twarzy, jest też bardzo dobrze ukrwiona. Luźna, powierzchownie położona tkanka podskórna z niewielką ilością komórek tłuszczowych i znikomą ilością gruczołów łojowych skutkuje podatnością tej strefy na przesuszenie, a nagromadzenie mastocytów predysponuje do reakcji alergicznych. Otaczające oko mięśnie odpowiedzialne za ruchy powiek, chroniące gałkę oczną przed urazem są odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek mimicznych, sennych, grawitacyjnych. Skóra wokół oczu bardzo szybko się starzeje i gwałtowniej niż w innych okolicach twarzy reaguje na zmiany w naszym organizmie związane ze zmęczeniem, niedotlenieniem, odwodnieniem czy godzinami spędzonymi przed ekranem komputera lub telefonu. Główne problemy tej strefy to zasinienia, worki pod oczami i sieć zmarszczek mimicznych.

Problem cieni pod oczami zwykle ma swoje uwarunkowania genetyczne, ale może być także konsekwencją stresującego lub mało oszczędnego trybu życia, bądź objawem niektórych chorób. To nie skóra przybiera sinoniebeski lub czerwonobrązowy kolor. Jest on związany z bardzo cienką, często pozbawioną elestyczności, odwodnioną skórą przez którą prześwitują bardzo płytko umiejscowione liczne naczynia krwionośne.

Przyczyną obrzęków powszechnie znanych jako worki pod oczami mogą być choroby ogólnoustrojowe (m.in. serca, nerek, tarczycy,wątroby) lub zastój limfy, inaczej chłonki, czyli płynu ustrojowego, który krąży i spływa do naczyń limfatycznych. Obrzękom (obserwowanym najczęściej po przebudzeniu) sprzyja horyzontalna pozycja i spowolnione ruchy mięśni mimicznych podczas snu. Problem obrzęków skóry wokół oczu związany jest również z kruchością naczyń włosowatych i zaburzeniami pracy układu limfatycznego, skutkującymi zaleganiem chłonki i produktów przemiany materii w tkance łącznej. Worki pod oczami mogą być również spowodowane uwypukleniem poduszek tłuszczowych które pojawiają się w wyniku procesów starzenia lub wrodzonej wiotkości przegrody oczodołowej – mówimy wtedy o przepuklinie oczodołowej tłuszczowej. Uwypuklenie poduszeczek tłuszczowych to zatem nic innego jak tkanka tłuszczowa, która przesunęła się z oczodołów pod skórę, przez nadmiernie rozciągnięty mięsień oka. Zmiany te mogę wystąpić zarówno w obrębie powieki górnej i/lub dolnej.

Jednym z pierwszych zwiastunów rozpoczynającego się procesu starzenia, który możemy zauważyć już po 25. roku życia jest pojawienie się w zewnętrznych kącikach oka promieniście ułożonych zagnieceń czy zagłębień czyli zmarczek mimicznych zwanych kurzymi łapkami.  Skóra wokół oczu cały czas pracuje, mięsień okrężny oka wykonuje tysiące ruchów dziennie podczas mrugania czy mrużenia oczu. Wszystko to sprawia, że zmarszczki wokół oczu pojawiają się znacznie szybciej niż w pozostałych częściach twarzy, a z uwagi na cienką pozbawioną gruczołów łojowych i podściółki tłuszczowej skórę oraz zmniejszającą się z wiekiem ilość kolagenu i elastyny są one coraz bardziej widoczne.

Pisząc o okolicy oka nie sposób pominąć tzw. dolinię łez. To zagłębienie rozciągające się od wewnętrznego kącika oka i przechodzące na ukos przez policzek – tak jak płyną łzy. Przyczyną pojawienia się tych zagłębień są uwarunkowania genetyczne oraz związany z procesem starzenia ubytek tkanki tłuszczowej, kolagenu i elastyny.

Aby poprawić wygląd skóry pod oczami dostarcz jej składników, które wpłyną na poprawię jej kondycji. Obok wysokiej jakości i właściwej pielęgnacji domowej (dokładny, bardzo delikatny demakijaż i odpowiednie kosmetyki) najlepszy tzn. najszybszy i najskuteczniejszy w efektach będzie zabieg mezoterapii igłowej. Synergiczne działanie specjalnie dobranych przez specjalistę aktywnych składników poprawi mikrokrążenie, postymuluje drenaż limfatyczny, uelastyczni i ujędrni skórę zmniejszając tendencję do gromadzenia się płynów wokół oczu oraz rozjaśni cienie. Preparaty przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej okolicy oka potrafią także stymulować lipolizę redukując poduszeczki tłuszczowe. Koktajle regeneracyjne i stymulatory tkankowe zawierające kwas hialuronowy, polinukleotydy nawilżą skórę i naturalnie pobudzają ją do przebudowy, co uważam, powinno być pierwszym krokiem w walce o spłycenie doliny łez. Od lat wiadomo, że najskutecznejszym sposobem spłycenia a nawet likwidacji kurzych łapek jest podanie toksyny botulinowej, dobre efekty przynosi także mezoterapia osoczem bogatopłytkowym. Uzupełnieniem zabiegów medycyny estetycznej może być „gimanstyka” i specjalny drenaż limfatyczny okolicy oka, który pomaga pozbyć się chłonki a więc zmniejszyć obrzęki oraz doskonale relaksuje. 

Niezależnie od tego, czy dotyczą Cię wyżej wymienione problemy, czy borykasz się z innymi zawsze warto zawalczyć o siebie i swoje jak najlepsze samopoczucie dlatego zatroszcz się o efektywny sen i odpoczynek, unikaj stresu lub naucz się z nim radzić, nie przesadzaj z używkami, zdrowo się odżywiaj, jak najwięcej ruszaj i sprawiaj sobie małe przyjemności😊.

Post a comment