Wygładzenie i prewencja zmarszczek – zabiegi toksyną botulinową (botoks)

zabiegi toksyna botulinowa botox

Wygładzenie i prewencja zmarszczek – zabiegi toksyną botulinową (botoks)

Czym są toksyny botulinowe i w jaki sposób działają?

Toksyny botulinowe (na rynku dostępnych jest kilka preparatów – Azzalure, Botox i inne) są naturalnymi substancjami, które powodują zahamowanie uwalniania acetylocholiny odpowiedzialnej za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami, powodując ich rozluźnienie. Odprężone i zrelaksowane mięśnie twarzy pozwalają na wygładzenie istniejących zmarszczek. Do likwidacji zmarszczek mimicznych (lwia zmarszczka, zmarszczki poprzeczne czoła, kurze łapki) stosuje się bardzo małe stężenia toksyny, które nie mają wpływu na inne elementy układu nerwowego poza okolicą, w której podano zastrzyk.

Jakie efekty daje zabieg botoksem?

Rezultatem iniekcji jest spłycenie lub likwidacja zmarszczek w najbardziej newralgicznych miejscach mimicznych: lwia zmarszczka, zmarszczki poprzeczne czoła, kurze łapki – wszędzie tam, gdzie wypełnienie kwasem hialuronowym jest bardzo trudne i niebezpieczne. Toksyną botulinową skutecznie leczy się różnego rodzaju choroby, na przykład schorzenia neurologiczne przebiegające z nadmiernym napięciem mięśni: zez, migreny czy bruksizm (zgrzytanie zębami). Toksyna botulinowa jest wykorzystywana również w leczeniu nadpotliwości pach, stóp oraz dłoni, skutecznie uwalniając pacjenta od wstydliwych dolegliwości. Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn, jak i u kobiet.

Jak przebiega zabieg botoksem i czy jest bolesny? Kiedy pojawią się pierwsze efekty i jak długo się utrzymają?

Lekarz podaje roztwór toksyny botulinowej w odpowiednio wyznaczone wcześniej punkty (zwykle 3 do 6 ukłuć w każdą okolicę). Zabieg trwa bardzo krótko, a toksyna botulinowa podawana jest przy użyciu strzykawki jednorazowej z bardzo cienką igłą tak, aby zabieg był komfortowy i nie pozostawiał widocznych śladów. Pierwsze efekty pojawiają się zwykle po 2-3 dniach od zabiegu, a pełny rezultat zazwyczaj można ocenić po 2 tygodniach. Efekty zastosowania toksyny botulinowej utrzymują się od 3 do 9 miesięcy w zależności od rodzaju zastosowanej toksyny oraz indywidualnych czynników takich jak tryb życia czy metabolizm.

Jak przygotować się do botoksu?

Przed botoksem nie trzeba robić żadnych badań – wystarczy wywiad z lekarzem, który będzie przeprowadzał zabieg. Na 2-3 dni przed zabiegiem powinno się unikać stosowania ibuprofenu, aspiryny oraz innych leków rozrzedzających krew. Nie zaleca się stosowania ziół takich jak dziurawiec. W dniu podania preparatu nie poleca się także wysiłkowych ćwiczeń fizycznych, korzystania z sauny, solarium, basenu.

Jakie są zalecenia po zabiegu botoksem?

Przez około 3-4 godziny po zabiegu toksyną botulinową w obrębie twarzy należy unikać jej masowania, pochylania głowy oraz pozycji leżącej. Wzrasta bowiem ryzyko przemieszczenia się preparatu, co może wywołać niepożądane efekty. Kolejnym zaleceniem jest utrzymanie miejsc wkłuć w czystości i zaprzestanie aktywności fizycznej na co najmniej 2 dni. Zarówno wzmożony wysiłek, jak i sauna, basen czy solarium, zwiększają temperaturę ciała źle, oddziałując na toksynę botulinową. Przez okres 2 dni nie należy również spożywać alkoholu. Przez kilka dni po wizycie w gabinecie nie wolno stosować żadnych peelingów twarzy, zabiegów aparaturowych, laserowych czy iniekcyjnych z zakresu medycyny estetycznej (mezoterapia igłowa, mikroigłowa itp.).

Botox w Bydgoszczy poprzedza konsultacja z lekarzem, który po zebraniu wywiadu zdrowotnego decyduje o kwalifikacji pacjenta oraz omawia możliwe efekty podania toksyny botulinowej.

Efekty naszej pracy można zobaczyć na Instagramie: jasiewicz_estetyczna i Facebooku FB: Marta Jasiewicz Medycyna Estetyczna i Anti-Aging

Post a comment